Kurs certyfikujący jest przeprowadzany przez akredytowaną przez PCA jednostkę certyfikującą, zgodnie z wymaganiami normy PN EN ISO 9712.
-
Cel szkolenia
Po ukończeniu szkolenia uczestnik ma wiedzę na temat podstaw fizycznych badań UT, sprzętu, sposobu i procedury ich wykonania oraz z zakresu przepisów związanych; posiada umiejętności praktycznego wykonywania badań UT. Może te badania wykonywać przed, w trakcie i po procesie i oceniać samodzielnie, a następnie sporządzić protokół; rozumie znaczenie wykonania badań dla bezpieczeństwa konstrukcji, wagę prawidłowego wykonania połączenia w każdym aspekcie związanym z użytkowaniem elementów.
-
Adresaci szkolenia
Pracownicy kontroli jakości oraz nadzoru spawalniczego.
-
Program szkolenia
Zakres szkolenia obejmuje między innymi:
- Wprowadzenie: terminologia, zadania i historia badań nieniszczących. Bezpieczeństwo
i ochrona środowiska w badaniach ultradźwiękowych - Podstawy fizyczne badań ultradźwiękowych i wiedza związana
- Wiedza o wyrobie i możliwości metody badania ultradźwiękowego oraz innych technik badań nieniszczących
- Wyposażenie do badań ultradźwiękowych
- Dane niezbędne do rozpoczęcia badania ultradźwiękowego
- Techniki badań ultradźwiękowych
- Ocena wskazań i dokumentowanie
- Ocena wyników badań ultradźwiękowych
- Zagadnienia jakości w badaniach ultradźwiękowych
- Kierunki rozwoju badań ultradźwiękowych
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady dotycząca urządzeń ciśnieniowych
- Szkolenie praktyczne UT1 i 2
- Egzamin
- Wprowadzenie: terminologia, zadania i historia badań nieniszczących. Bezpieczeństwo
-
Efekty szkolenia dla uczestników i dla organizacji
Po ukończeniu szkolenia uczestnik ma wiedzę na temat podstaw fizycznych badań UT, sprzętu, sposobu i procedury ich wykonania oraz z zakresu przepisów związanych; posiada umiejętności praktycznego wykonywania badań UT. Może te badania wykonywać przed, w trakcie i po procesie i oceniać samodzielnie, a następnie sporządzić protokół; rozumie znaczenie wykonania badań dla bezpieczeństwa konstrukcji, wagę prawidłowego wykonania połączenia w każdym aspekcie związanym z użytkowaniem elementów. Szkolenie w pełni uświadamia uczestnikowi potrzeby i rangi badań nieniszczących w przemyśle w odniesieniu do bezpieczeństwa oraz niezawodności pracujących urządzeń i konstrukcji. Po ukończeniu szkolenia uczestnik posiada kompetencje społeczne, które zdecydują o umiejętności znalezienia się w odpowiedniej, rzeczywistej sytuacji i wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności. Uczestnik otrzymuje certyfikat kompetencji zgodny z normą międzynarodową ISO 9712 oraz legitymację spawacza, która potwierdzi nabycie kwalifikacji. Instytut posiada akredytację PCA na certyfikowanie personelu badań nieniszczących zgodnie z wymaganiami tej normy.
Po zdanym egzaminie i spełnieniu wymagań z normy ISO 9712 uczestnik otrzymuje certyfikat kompetencji personelu NDT.
-
Czas szkolenia
17 dni kursu + 1 dzień Egzaminu
-
Uwagi dodatkowe
Ze względu na wymagania sprzętowe kurs badań Ultradźwiękowych (zajęcia oraz egzamin) będą się odbywać w jednostce certyfikującej, akredytowanej przez PCA.