17 grudnia 2021
« Back to Glossary Index

(zastąpiony przez: IATF 16949:2016)

Światowy standard – specyfikacja techniczna ISO – opracowany przez Międzynarodową Grupę Zadaniową Przemysłu Motoryzacyjnego (IATF) łączący w sobie zasady zarządzania jakością ujęte w normie ISO 9001 z aspektami regionalnych i krajowych standardów motoryzacyjnych, takich jak AVSQ (Włochy), EAQF (Francja), VDA6 (Niemcy) i QS-9000 (Stany Zjednoczone). Specyfikacja zastąpiona przez IATF 16949:2016

Kontrola jakości oraz system szkoleń w naszej firmie są oparte na aktualnych specyfikacjach technicznych m.in. ISO TS 16949. Dzięki temu nawiązując współpracę z Interdont Support Q, mają Państwo pewność, że materiały produkowane przez przedsiębiorstwo spełniają najwyższe wymaganie zgodne z rozporządzeniami europejskich i światowych organów zajmujących się badaniami jakościowymi. Wdrożenie omawianego tutaj standardu to konieczność dla wszystkich przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce. 

Jeśli zależy Państwu na rozwinięcie rynku zbytu przedsiębiorstwa o kolejne kraje, wdrożenie międzynarodowego standardu ISO TS 16949 to priorytet. Branża motoryzacyjna rozwinęła się w znacznym stopniu w ciągu minionych kilku dekad, ze względu na znaczny postęp technologiczny, jak również świadomość konsumencką. Z tego powodu koncerny samochodowe oraz dostawcy z nimi współpracujący muszą przestrzegać aktualnych zasad zarządzania jakością. 

ISO TS 16949 w branży motoryzacyjnej

Specyfikacja techniczna ISO/TS 16949 jest kluczowa przy zarządzaniu jakością właściwie każdego przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej. Do jej wdrożenia stosowane są różnego typu zbiory metod i narzędzi jakościowych, takie jak m.in.:

Poprawne zastosowanie powyższych w przedsiębiorstwie to gwarancja wyprodukowania wyrobów zgodnych ze standardami jakościowymi, które był wcześniej ustalone przez dany koncern i z założeniami SZJ.

Międzynarodowa Grupa Zadaniowa Motoryzacji opracowała normę ISO/TS 16949 w celu wprowadzenia zmian jakościowych w procesie certyfikacji i łańcuchu dostaw. IATF to podmiot branżowy, w którego skład wchodzą największe koncerny samochodowe świata, takie jak Ford Motor, General Motors, Volkswagen itd. Wszyscy producenci zrzeszeni w tej grupie, a także ich dostawcy podzespołów, muszą uzyskać certyfikację zgodności w zakresie omawianej normy. Dla klientów z sektora motoryzacyjnego mamy atrakcyjną ofertę audytów, których celem jest ustalenie, czy wytwarzane produkty są zgodne z prezentowaną tutaj specyfikacją techniczną. Prowadzimy też szkolenia dla pracowników zajmujących się SZJ w firmie.

« Wróć do listy