17 grudnia 2021
« Back to Glossary Index

(zastąpił specyfikację ISO/TS 16949:2009)

Wymagania względem systemów zarządzania jakością dla produkcji seryjnej oraz produkcji części serwisowych w przemyśle motoryzacyjnym. Zastępuje wcześniejszy standard ISO/TS 16949:2009

Jakie firmy powinny wdrożyć normę IATF 16949?

Opisywany standard jest przeznaczony przede wszystkim dla firm działających w tzw. sektorze automotive. Dotyczy to organizacji przemysłu motoryzacyjnego zajmujących się produkcją poszczególnych podzespołów. To zarówno przedsiębiorstwa przeprowadzające działania w zakresie projektowania elementów, jak i ich wytwarzania oraz wykańczania. Realizowane przez nas szkolenie z zakresu specyfikacji IATF 16949 kierujemy nawet do producentów materiałów używanych przy przygotowywaniu komponentów motoryzacyjnych.

Warto przy tym pamiętać o wytycznych, jakie dany podmiot musi spełnić. Przede wszystkim niezbędne jest utrzymywanie aktywnej relacji biznesowej przynajmniej z jednym przedsiębiorstwem funkcjonującym we wspomnianej branży. Wymogiem jest również wdrożony uprzednio system zarządzania jakością i potwierdzające właściwe działanie zapisy obejmujące ostatni rok pracy. Przy certyfikacji zgodnej z IATF 16949 konkretny zakład musi wykazać charakterystykę tworzonych podzespołów. Powininy być one bowiem produkowane ściśle dla przemysłu motoryzacyjnego. Oznacza to, że wykonywane części są następnie użytkowane w samochodach osobowych, ciężarowych, motocyklach czy innych pojazdach wymienionych w standardzie.

Norma IATF 16949 jest zbiorem wytycznych umożliwiających przygotowanie komponentów zgodnych ze standardami w różnych krajach. Dzięki takiemu ujednoliceniu podmioty ze wspomnianej branży mogą bez przeszkód realizować transakcje z klientami zagranicznymi, dostarczając im produkty spełniające wszelkie kryteria obowiązujące w ich kraju.

Szkolenia z zakresu IATF 16949 – dlaczego warto wybrać nas?

Przy organizacji każdego z oferowanych szkoleń, w tym także tych dotyczących IATF 16949, zapewniamy dostosowanie się do budżetu klienta, wykazując wysoką elastyczność w podejściu do jego potrzeb. Wsparcie na każdym etapie projektu czy usługi cross sell to kolejne z atutów współpracy z nami. Przeprowadzamy audyty warstwowe, gwarantując ich najwyższą jakość i rzetelność podczas realizacji zleceń. Zapraszamy do kontaktu!

« Wróć do listy